6 listopada wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zapowiedział objęcie świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freelancerów, w ramach jednej z ustaw antycovidowych. – To pozytywna wiadomość, ale czekamy przede wszystkim na wprowadzenie systemowych rozwiązań, zawartych w „Pakiecie dla Kultury” – mówi Joanna Kos-Krauze, jedna z sygnatariuszek. Artyści zapowiadają, że będą się przyglądać działaniom resortu w sprawie ratowania polskiej kultury.

21 października znani twórcy – Joanna Kos-Krauze, Ilona Łepkowska, Zygmunt Miłoszewski, Redbad Klynstra-Komarnicki i Anna Karwan – zwrócili się z apelem do prezydenta, premiera, ministra kultury i ministra rozwoju o wsparcie oraz zapewnienie ochrony ich praw.

Artyści oczekują pilnej realizacji trzech postulatów: zmiany art. 15L jednej z ustaw tarczy antycovidowej, ograniczającego wynagrodzenia twórców w czasie pandemii, przyjęcia ustawy o statusie artysty i szybkiej implementacji unijnej dyrektywy o prawie autorskim. Podkreślają przy tym wyraźnie, że żadna z tych zmian nie obciążałaby budżetu państwa, a byłaby istotnym wzmocnieniem pozycji twórców.

– Funkcja artysty w naszym społeczeństwie jest nadal oparta na jakimś mecenacie z XVII w. Nikt tego nie rozwiązał. Artysta pełni funkcję człowieka, który musi cierpieć, żeby tworzyć, i opłacić czynsz jesiennymi liśćmi. To się wreszcie musi skończyć – mówi Joanna Kos-Krauze.

Nakłady na kulturę i dziedzictwo narodowe w Polsce od lat wynoszą około jednego procenta budżetu i są najniższe w Europie. Dodatkowo, czas pandemii i związane z nią ograniczenia działalności kulturalnej wywołały niespotykany dotychczas kryzys w branży kreatywnej, przynosząc radykalny spadek dochodów artystów. Wielu z nich nie ma dziś z czego żyć. Dlatego zdaniem twórców niezbędne są szybkie i kompleksowe rozwiązania, które wesprą polską kulturę, zawarte w „Pakiecie dla Kultury”.

Na konferencji rozwiązania te przestawili reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, aktor i reżyser Redbad Klynstra-Komarnicki, pisarz i publicysta Zygmunt Miłoszewski i piosenkarka Anna Karwan.

Więcej: Pakiet dla kultury.pdf

Dzień później, 22 października, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniło, że prace nad wszystkimi postulatami twórców trwają. Pozytywnie do tej sprawy odniosła się też w liście do twórców Kancelaria Premiera.

6 listopada minister zaprosił przedstawicieli największych organizacji artystów na spotkanie, na którym zapowiedział objęcie świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freelancerów, w ramach jednej z ustaw antycovidowych.

Artyści wciąż czekają jednak na realizację systemowych postulatów i spotkanie z wicepremierem Glińskim w tej sprawie. Zapowiadają, że będą się cały czas przyglądać działaniom ministerstwa.

– Zwróciliśmy się do ministra z propozycją spotkania w sprawie „Pakietu dla kultury”. Niezbędne jest naprawdę pilne działanie na rzecz twórców – mówi Kos-Krauze. Twórcy chcą by do spotkania z premierem doszło jeszcze w listopadzie.